facebook
Příjemnou noc, je středa 30.10.2024 a svátek slaví Štěpánka

Rodičovství během studia vysoké školy


Ilustrační fotografie


Rodičovství během studia vysoké školy mohlo sebou přinášet mnoho následných komplikací v podobě prodloužení doby studia s případnou povinností platit poplatek za delší studium. Nebylo zároveň jednoduché studium přerušit, vždy záleželo na studijním a zkušební řádu dané vysoké školy. Bylo tedy plně v kompetenci vysoké školy, zda přerušení studia umožní či nikoli.

 

Od 1.dubna 2013 však vstoupil v účinnost zákon č. 48/2013 Sb., jehož cílem je právě usnadnit studium vysoké školy v průběhu mateřství a rodičovství.  Zákonodárce tak má zájem motivovat studující k tomu, aby neodkládali rodičovství na pozdější dobu z finančních důvodů a strachu o reálné možnosti dalšího studia. Vysoké školy tak mají za povinnost přijímat vhodná opatření pro studium rodičů, a to po tzv. uznanou dobu rodičovství. Jedná se o dobu, po kterou by jim trvala mateřská či rodičovská dovolená.

 

Nově je zakotveno zákonné právo přerušit studium vysoké školy z důvodu těhotenství, porodu a rodičovství po celou tzv. uznanou dobu rodičovství. Tato doba se zároveň nezapočítává do stanovené maximální doby studia. Stejně tak tato doba nezakládá případnou poplatkovou povinnost za delší dobu studia. V neposlední řadě se tato doba považuje za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání ve smyslu zákona o státní sociální podpoře. To vše má usnadnit studium vysoké školy během rodičovství.





Práva a povinnosti otce neuvedeného v rodném listu dítěte Práva a povinnosti otce neuvedeného v rodném listu dítěte

Jestliže se dítě narodí svobodné matce, může nastat situace, kdy nebude otec uveden v rodném listu dítěte. Ačkoli matka zná otce dítěte, nemůže jej sama nechat zapsat do rodného listu dítěte. Co se však stane, když se najednou ...

Výživné rozvedeného manžela Výživné rozvedeného manžela

Za trvání manželství mají manželé vzájemnou vyživovací povinnost, a to takovou, aby jejich majetková a kulturní úroveň byla srovnatelná. Mají-li manželé v této otázce mezi sebou spory a například manžel nezajistí své manželce stejnou ...

Výživné při střídavé péči Výživné při střídavé péči

Při střídavé péči se rodiče dítěte střídají v dohodnutých nebo soudem určených intervalech ve výchově dítěte. Faktická péče o dítě je tak rovnoměrně rozdělena mezi oba rodiče. Jak je to ale s výživným na dítě? A platí se vůbec?

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka