facebook
Dobrý večer, je pondělí 21.4.2025 a svátek slaví Alexandra

Stahování dělohy - první poporodní změny


Ilustrační fotografie


Děloha se v těhotenství musí přizpůsobit velikosti rostoucího bříška. Proto je logické, že krátce po porodu dochází k jejímu zmenšování. Děloha je dutý orgán, který má délku kolem 8 cm a dosahuje šířky zhruba 5 cm. Po porodu se již zcela nevrátí do původních rozměrů a váhy, nýbrž zůstává o trochu těžší a větší.

Jak vypadá děloha

Dělohu tvoří děložní tělo - corpus uteri a děložní hrdlo - cervix uteri. Děložní stěna má tři vrstvy, a to vnitřní, střední a zevní. Vnitřní vrstva neboli děložní sliznice prochází změnami v průběhu menstruace. Střední vrstva je svalová a také zodpovědná za kontrakce před porodem a v jeho průběhu.

K jakým poporodním změnám v děloze dochází

Děloha se začíná stahovat krátce po porodu. Během těhotenství vzrostla její hmotnost z 50 g až na 1000 g. Nejprve se začínají smršťovat svalová vlákna a 1 cm ubude přibližně za 24 hodin. Trvá to tedy zhruba 10 dní, než horní oblý okraj děložního hrdla již není možné nahmatat. U prvorodiček je stahování dělohy rychlejší než u žen, které již rodily několikrát. Tyto stavy pocítíte jako slabší kontrakce. Pokud vás tedy mírně pobolívá v podbřišku, nemusíte hned běžet ke svému doktorovi.

Stejně tak porod, který trval více než 18 hodin, může pro stahování dělohy představovat komplikaci a celý proces mírně zbrzdit. Stahování dělohy také zabraňuje plný močový měchýř. Zhruba 3 až 4 dny po porodu vás čekají očistky, které odcházejí z děložní sliznice. V těchto dnech jsou spojeny s krví, postupně však jejich barva slábne a přes žlutý odstín úplně zbělá. Tyto očistky pak mohou trvat i celé šestinedělí. Jejich délka je však velmi individuální.

Jak pomoci stahování dělohy

V době, kdy se vaše děloha navrací do svého původního stavu, maximálně dodržujte hygienu. Vyhnete se tak nepříjemným komplikacím v podobě infekcí. Myjte se po každé návštěvě toalety a používejte pouze mýdla určená pro intimní hygienu, která nebudou dráždit poševní sliznici. Nevyhnete se ani používání intimních vložek a možná budete muset během šestinedělí oželet svůj sexuální život.





Zácpa, průjem, nadýmání a další střevní potíže Zácpa, průjem, nadýmání a další střevní potíže

Střevní potíže v šestinedělí nejsou ničím neobvyklým. Ženské tělo prochází mnoha změnami a může se tak objevit zácpa, průjem či nadýmání. Na vině jsou především vlivy hormonů a chce to čas, než tyto problémy samy od sebe odezní.

Alkohol a cigarety v šestinedělí Alkohol a cigarety v šestinedělí

Alkohol a cigarety by pro každou ženu v období těhotenství a mateřství měly být naprosté tabu. Jedná se o neřesti, kterou mohou vážně ovlivnit zdravotní stav miminka a během doby, co je ve vašem bříšku mu způsobit vývojové...

Povislá kůže po porodu Povislá kůže po porodu

Ač je příchod dítěte na svět velká a krásná událost, novopečeným maminkám po porodu občas přibudou i nějaké ty „vady na kráse“. Kromě kil navíc se často potýkáme s nevzhledným povoleným bříškem, a ať cvičíme jak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka