facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Bolest při kojení


Ilustrační fotografie


Kojení nemá v žádném případě bolet. Pokud se tak děje, něco není určitě v pořádku. Bolesti při kojení vznikají z celé řady důvodů a setkávají se s nimi nejen prvorodičky, ale i zkušené maminky. K těm nejčastějším problémům patří drobné trhlinka v bradavkách, zarudnutí, pálení nebo svědění způsobené kvasinkovou infekcí, ucpaný mlékovod nebo záněty prsních žláz. Pojďte se spolu s námi na tyto problémy podívat. Poradíme vám, jak je řešit a jak předcházet jejich vzniku.

 

Trhliny a praskliny v bradavkám

 

Tyto trhliny nejčastěji vznikají tehdy, když dítě zaujímá špatnou polohu k prsu. Jsou časté tedy především v začátcích kojení. Před kojením se tak doporučuje přikládat teplé obklady a dítěti netrhat prs od úst. Zkuste ho nahradit malíčkem a ono po chvilce samo jemně pustí. I mikrotrhlinky totiž dokáží nepříjemně bolet a stát se spouštěčem pro závažnější infekce. Doporučuje se rovněž nechat na bradavce uschnout pár kapek mléka, které pak působí jako ochranná bariéra proti zánětům a urychlují hojení těchto trhlin. Můžete rovněž používat různé bylinkové mastičky nebo spát nahá (bez podprsenky) - vaše prsa tak budou na vzduchu, nebudou se potit a zbytečně vlhčit.

 

Špatně zvolenou technikou kojení se může rozvinout i retence neboli ucpaný mlékovod. Mléko se nahromadí v prsu, který zarudne a zduří. Při retenci se může vyskytnout zvýšená teplota, její příznaky však odezní do 2 dnů. Doporučují se studené obklady, případně volně prodejné léky na bolest.

 

Kvasinky a záněty prsních žláz

 

Kvasinkový zánět se projevuje pálením a svěděním v prsou. Na kvasinky pomohou jedině protiplísňové masti, které zakoupíte v lékárně - volně nebo na doporučení gynekologa. Kromě zarudnutí pokožky prsou se může objevit nepříjemné píchání mezi lopatkami.

 

Mnoho žen se dále setkává se zánětem prsních žláz - mastitidou. Jeho příznaky jsou podobné chřipkovému onemocnění a při užívání antibiotik většinou do dvou dnů odezní. Žena pak může pokračovat v kojení. Na tyto bolesti pomáhá nahřátý obklad před kojením a studený mezi kojeními. Samotné napětí prsou je většinou způsobeno velkým množstvím mléka.

 

Jak si pomoci od bolesti při kojení

 

Jestliže vás kojení bolí, můžete vyzkoušet studené nebo teplé obklady. Zatímco teplé je vhodné přikládat při ucpání mlékovodu, studené volte při nalitých prsou. Kromě obkladů můžete vyzkoušet také masáže, prováděné ideálně ve sprše a zakončené vmasírováním jemného přírodního olejíčku. O svá prsa pravidelně pečujte. Využívejte mateřské prádlo a cvičte speciální cviky na posílení prsních svalů.

 

Účinnou prevencí před bolestí při kojení je kojení podle chuti a vyvarování se dokrmování miminka z lahví a dudlíků. Miminko se tak lépe naučí, jak správně stisknout.





Mastitida jako komplikace kojení Mastitida jako komplikace kojení

Mastitida neboli zánět prsní žlázy je infekční onemocnění, které může postihnout kojící ženy a zkomplikovat tak kojení. Mastitida je doprovázena vysokými teplotami a horkostí pociťovanou v prsu. Většinou se projeví hned...

Dárcovství mateřského mléka Dárcovství mateřského mléka

Mateřské mléko je jedinečná a fyziologická strava pro novorozence a později i pro kojence. Samozřejmě se občas přihodí, že matka z nějakého důvodu nemůže poskytnout svému dítěti své mléko. V takovém případě je dítě odkázáno...

Přestávky ke kojení Přestávky ke kojení

V dnešní době je čím dál více případů, kdy se žena vrací poměrně rychle po porodu zpátky do svého zaměstnání a s miminkem zůstane na rodičovské dovolené manžel nebo partner ženy. Ať už je to z jakéhokoli důvodu, poskytuje...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka