facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Co obléknout batoleti do zimy?


Ilustrační fotografie


Venku začíná přituhovat a různé nemoci už klepají na dveře. Proto je vhodné obléknout teple nejen sebe, ale i vaše batole. V zimním období dítě občas upadne na zem, postaví si sněhuláka nebo se bude jen tak válet ve sněhu. Je tedy třeba počítat i s oblečením, které nejen zahřeje, ale také dobře vsaje pot a nepropustí vodu.


Teplo ano, ale ne moc


Každou maminku asi napadne, že dítě je třeba obléci tepleji, než dospělého člověka. Opak je ale pravdou – oblékněte dítě do stejných vrstev jako sebe. Především myslete na to, aby mělo v teple hlavu a nohy - tam totiž dochází k největším ztrátám tělesného tepla. Pokud je ale dítě v kočárku a nemá tolik pohybu, aby se zahřálo, je lepší ho obléknout trochu více. Rozhodně se nízkými teplotami (avšak max. 5 °C) nenechte zastrašit – právě zimní procházky jsou pro zdraví dítěte prospěšné, protože zlepšují chuť k jídlu a podporují přirozený pohyb, který je pro správný vývoj dítěte důležitý.


Jaký materiál vybrat


Ideálním materiálem pro zimní období je ten přírodní, např. bavlna. Ta je dostatečně prodyšná, ale zároveň jemná a dobře udrží teplo. Vhodné je také funkční prádlo, které odsaje pot a dítě díky tomu nenastydne. Co se týče punčocháčů a roláků, určitě je z šatníku nevynechejte. Jistě si pamatujete, jak bylo v dětství nepříjemné je nosit, ale vždy vás v zimě bezpečně zahřály. U punčocháčů je opět ideálním materiálem bavlna, spolu se směsovými materiály. Dále jsou vhodné froté punčocháče či punčocháče s protiskluzovými chodidly. Rolák by měl být také bavlněný, ale ne příliš těsný u krku.


Čepice, šály rukavice


Jak již bylo řečeno, od hlavy a od končetin uniká nejvíce tepla, a proto nesmíme samozřejmě zapomenout na čepici, šálu a rukavice. Na hlavu je ideální čepice či kulich, který je z teplého a měkkého materiálu. Zároveň se ujistěte, že dítě čepice nekouše. Rukavice jsou vhodné z pleteného nebo z fleecového materiálu. Šálu zvolíme v podobném materiálu.
 

Co za boty?
 

Boty by dítě nikdy nemělo „dědit“. Každý by měl mít svou vlastní novou kvalitní nepromokavou obuv. Je to proto, že tvar klenby nohy je u každého odlišná a pokud by dítě boty zdědilo po starším sourozenci, který už je má „vyšlápnuté“, mohly by mu klenbu poškodit. Volte vždy vyšší boty, které se dají zavázat na šňůrky. Ideální je také dát do obuvi vložky, které udrží nohy v teple. Nezapomeňte také na protiskluzový povrch podrážky.





Rodiče posedlí bezpečím dětí Rodiče posedlí bezpečím dětí

Dříve bylo na vesnicích běžné, že si malé děti hráli venku a nebylo dne, kdy by nepřišly s „odřenou hubou". Rodiče to brali jako normální běžnou věc a zbytečně se o děti nestrachovali, protože...

První menstruace – jak si o ní s dcerou popovídat? První menstruace – jak si o ní s dcerou popovídat?

Vaše dcerka roste jako z vody a pomalu přichází období, kdy se z malé holčičky stane mladá dáma. S tím však přichází i spousta změn, například první menstruace. Vypadá to, že vše potřebné...

Lyžování s dětmi Lyžování s dětmi

S nástupem zimy přichází i zimní radovánky, které lákají nejen dospělé, ale především děti. Pokud se letos chystáte na dovolenou na horách a máte malé děti, jistě vás zajímá, od kolika let by měly vlastně začít lyžovat, co vše je třeba...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka