facebook
Dobré odpoledne, je středa 16.4.2025 a svátek slaví Irena

Nepřiměřené tělesné tresty dětí a jejich dopad


Ilustrační fotografie


V Čechách stále ještě platí pravidlo „škoda rány, která padne vedle“. Spousta rodičů se s občasným políčkem jistě ztotožní a tento způsob výchovy pokládá za účinný. V mnoha zemích jsou však jakékoliv tělesné tresty zakázány a také patřičně trestány. Co se však stane, když rodič pověstný „občasný políček“ překročí a páchá na svém dítěti nepřiměřené tělesné tresty?

Vlivy v dětství určují naši budoucnost

Je známo, že vzorce chování, které si osvojíme během prvních let života se s námi „potáhnou“ až do dospělosti. Pokud se nenaučíme dodržovat určitá pravidla hry a respektu vůči vymezeným hranicím, kvalita budoucího života a jeho úspěšnost se celkově rapidně sníží. Rodíme se bez hranic a teprve rodiče nás povedou a ovlivní naše počínání v životě. Pokud žijeme v souznění s rodiči, kdy oni respektují naše potřeby, ale zároveň probíhá zdravé vymezování hranic, není třeba používat tělesné tresty. Pokud však dítě neustále zlobí, je třeba se jako rodič zamyslet i nad tím, zda mu něco nechybí, nebo zda on sám nedělá v organizaci domácnosti nebo v ohledu k dítěti něco špatně.

Problémoví rodiče používají tvrdé tresty častěji

Je také dokázané, že nejvíce se k neúměrným trestům schylují rodiče, kteří sami mají problémové chování a problémy nedokáží řešit konstruktivně. Často se jedná o emocionálně nevyrovnané či nezralé jedince či o osoby s duševní poruchou. Své frustrace ze selhání či z pocitu méněcennosti si poté vybíjí na dětech. Neúměrné trestání též vede ke vzbouření a rebelii dítěte, které začne chodit za školu, utíká z domova nebo, stejně jako jeho rodiče, propadá agresi a šikanuje slabší jedince.

Co je úkolem rodiče?

V dřívější době byla přísná autoritářská výchova běžným jevem, kdy měli rodiče pocit, že svému dítěti dávají to nejlepší tím, že jsou na něj tvrdé. Jako rodiče bychom však měli dítě nejen vychovávat, stanovovat mu mantinely a vštěpovat mu morální zásahy, ale měli bychom mu dát také lásku a porozumění. Je třeba být svému dítěti vzorem, protože reakce a chování vůči ostatním děti po svých rodičích „kopírují“ a užívají je poté ve svém vlastním životě. Pěstujte si s dítětem hluboký vztah a užívejte vždy tresty přiměřeně k provinění.





Poruchy spánku u dětí Poruchy spánku u dětí

Každé dítě má svůj spánkový režim. Občas se ale stává, že trpí poruchami spánku, a to vlivem procesu vývoje. S tímto problémem se můžeme setkat již v kojeneckém věku, kdy dítě trpí nespavostí nebo častým přerušovaným spánkem.

Přístup k dítěti podle temperamentu Přístup k dítěti podle temperamentu

Je Vaše dítě jako utržené ze řetězu, chvíli neposedí a každou chvíli na něj musíte zvyšovat hlas, nebo je spíše pasivní, tiché a často o něm ani nevíte? Platí, že každé dítě je individuál a musíme k němu podle toho přistupovat.

2. Agresivita dětí – předškolní věk 2. Agresivita dětí – předškolní věk

Kromě batolete se agresivní chování může často projevovat i u malého předškoláka. Ten má již více prostředků ke komunikaci, takže agrese více ustupuje do pozadí. V tomto věku se učí prosadit mezi svými vrstevníky nebo...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka