facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Příchod nového sourozence do rodiny


Ilustrační fotografie


Nový přírůstek do rodiny je vždy velká radost a očekávání. Ne však úplně pro všechny členy. Příchod nového sourozence je pro staršího brášku nebo sestřičku často velmi stresující. Mají strach, že o ně už nebude zájem, a tak se dožadují přízně a kojence berou jako nějakého „vetřelce“. Jak tomu všemu předejít a dítě dobře a citlivě připravit na příchod sourozence?

Povaha nerozhoduje

Každé dítě je samozřejmě jiné. Některé se na mimčo těší a má z něj radost, jiné ho takřka přejde bez povšimnutí a jiné má strach, že mu vezme mámu a on bude odstrčený na druhou kolej. I když se starší dítě od malička jeví jako to nejhodnější na světě, stává se, že nového sourozence může vnímat negativně.  Dítě ve svém nízkém věku nedokáže jednoduše pochopit, že sourozenec není vetřelec, který ho chce o vše připravit, a tak má pocit, že o rodiče musí bojovat.

Nejčastější reakce dětí

Děti svůj postoj nejčastěji projevují tak, že se opět začnou chovat jako miminka. Začnou se zase počůrávat, vyžadují dudlík, žvatlají, i když jsou již schopné srozumitelné mluvy a dokonce vyžadují kojení. Chtějí se co nejvíce připodobnit malému sourozenci, aby si jich okolí zase víc všímalo. V nejhorším se dítě může stát agresivním a může se snažit mimču nějak ublížit. V tomto případě musíte mít nad oběma neustálý dohled. To, že je dítě momentálně agresivní ovšem neznamená, že má zlou povahu. Je to jen jeho způsob „vytyčení“ si mantinelů vůči malému sourozenci, které jednoho dne prostě vymizí. Je ale třeba dítěti dát okamžitě najevo, že tohle už je přehnané a přiměřeně ho potrestat.

Jak předejít zášti vůči sourozenci

Univerzální rada neexistuje. Nejlepší variantou však je příprava dítěte na sourozence již v období těhotenství. Povídejte si spolu o miminku, společně na něj mluvte, vybírejte jméno, výbavičku, nábytek apod. Zkuste se spolu podívat po jeho či jejích hračkách a vyberte, se kterými by si spolu mohli hrát nebo vymezte imaginárně v pokojíčku nějaké místo, které bude patřit malému. Tím naučíte dítě dělit se o hračky a o místo v bytě či domě. Vyprávějte dítěti, jak bude vše probíhat a nic mu ohledně miminka nezatajujte (občasný pláč, kojení, uspávání, apod.). Ačkoliv je to velmi náročné, v průběhu starání se o malé novorozeně projevujte staršímu dítěti tolik lásky a pozornosti, kolik jen můžete. Zamezte pocitu toho, že ho již nemáte rádi a co nejvíce ho zapojujte do rodinných starostí i radostí.





Role prarodiče v životě dítěte Role prarodiče v životě dítěte

Babička a dědeček – to jsou kromě rodičů další dva lidé, kteří nám připomínají dětství a prázdninové chvíle. Ne každé dítě má dnes štěstí a má oba prarodiče od matky i otce, ale i když má jen babičku nebo jen dědečka, je to pro dítě...

Fotokniha ze svatby navždy uchová nezapomenutelný den Fotokniha ze svatby navždy uchová nezapomenutelný den

Podzim je období, kdy se příroda mění před očima a vše se zahalí do záplavy barevného listí. Měkké, přívětivé barvy zvou k naplánování svatebního obřadu všechny, jimž se letní parno příčí.

Víte, co váš čtyřnohý přítel konzumuje? Víte, co váš čtyřnohý přítel konzumuje?

Strava našich domácích miláčků se často docela podceňuje. V hlavě uvízne televizní reklama a bezmyšlenkovitě do misky vkládáme to, co je nejlepší pro marketing.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka