facebook
Příjemnou noc, je středa 23.4.2025 a svátek slaví Vojtěch

Anorexie – problém čím dál tím mladších děvčat


Ilustrační fotografie


Porucha příjmu potravy, neboli anorexie se bohužel týká mnoha z nás. Vždy to začíná nevinně-chceme zhubnout jen „pár kilo“ a pak budeme konečně spokojení. Někdy se ale náš vysněný ideál krásy může zvrtnout nejen ve fyzickou, ale také v psychickou poruchu. Problémem v poslední době ale je, že tato nemoc se týká čím dál tím mladších dívek.

Dětská anorexie

Anorexie se většinou spojuje s obdobím adolescence, kdy dívky svůj vzhled velmi řeší. Nátlaky časopisů plných hubených modelek jim jsou vzorem, kterého musejí stůj co stůj dosáhnout. O to horší zjištění je, že se v poslední době věková hranice posunula – anorexií trpí i dívky starší 6ti let. Důvodem může být snadnější přístup k internetu, kde vyhledávají své ideály a podle nich se řídí. O to nebezpečnější je, že tělo takto mladé dívky je stále v důležitém stádiu vývinu, kdy může při poruše příjmu potravy dojít k nedostatečnému rozvinutí orgánů, což může mít velmi vážné následky do budoucího života.

První příčiny

Pokud dítě začne dlouhodobě odmítat dříve tolik oblíbené laskominy, je třeba více se zajímat o příčinu odmítání. Někteří doktoři často vůbec neuvažují o možnosti anorexie, protože ostatní příznaky tohoto onemocnění ještě nejsou zřetelné, např. vystouplé kosti, prořídlá hříva, výrazná únava, nezvyklá znalost kalorických hodnot různých potravin, přílišné zahalování do tlustých svršků, apod. Je však třeba vzít na vědomí i tuto možnost, protože včasné podchycení anorexie může výrazně ovlivnit celkový zdravotní stav a vývoj dítěte.





Poruchy spánku u dětí Poruchy spánku u dětí

Každé dítě má svůj spánkový režim. Občas se ale stává, že trpí poruchami spánku, a to vlivem procesu vývoje. S tímto problémem se můžeme setkat již v kojeneckém věku, kdy dítě trpí nespavostí nebo častým přerušovaným spánkem.

Přístup k dítěti podle temperamentu Přístup k dítěti podle temperamentu

Je Vaše dítě jako utržené ze řetězu, chvíli neposedí a každou chvíli na něj musíte zvyšovat hlas, nebo je spíše pasivní, tiché a často o něm ani nevíte? Platí, že každé dítě je individuál a musíme k němu podle toho přistupovat.

2. Agresivita dětí – předškolní věk 2. Agresivita dětí – předškolní věk

Kromě batolete se agresivní chování může často projevovat i u malého předškoláka. Ten má již více prostředků ke komunikaci, takže agrese více ustupuje do pozadí. V tomto věku se učí prosadit mezi svými vrstevníky nebo...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka