facebook
Příjemnou noc, je neděle 19.5.2024 a svátek slaví Zbyšek

Železo v těhotenství


Ilustrační fotografie


Dostatečné množství železa je v době těhotenství velice důležité. Těhotná žena by jej neměla mít ani málo, ale ani nadbytek. Proto většina multivitaminových doplňků pro těhotné upouští od automatického přidávání železa do těchto preparátů. V průběhu těhotenství se provádí celá řada vyšetření včetně vyšetření krve, na základě kterých lékař předepíše v případě nedostatku železa doplněk stravy v podobě tablet.

Železo je velice důležité pro správný vývoj mozku miminka a jeho celkový růst. Ale zároveň je jeho význam i v oblasti náležitého okysličení. Jeho nedostatek je velice často zaznamenávám právě v průběhu těhotenství a po porodu. Současně s železem je vhodné mít dostatečný přísun i vitaminu C. Pro samotnou krvetvorbu je pak významný i vitamin B12 a kyselina listová.

Železo je samozřejmě přítomné ve své přirozené podobě v celé řadě potravin. Velké množství najdeme v červeném masu a játrech. Konzumace jater se však v průběhu těhotenství nedoporučuje. Dalším zdrojem železa jsou ořechy a semínka, z nichž jsou to zejména slunečnice a sezam. Železo se vyskytuje i v zelenině a ovoci. Nejvíce je obsaženo v červené řepě, brokolici, celeru, zelí, ale i ve špenátu. Z ovoce jej obsahují jahody, třešně, švestky, borůvky, hrušky, grep, ale i například sušené ovoce jako jsou rozinky nebo meruňky. Bohatým zdrojem minerálů včetně železa jsou mořské řasy. Z přírodních zdrojů obsahují železo i luštěniny a obiloviny. Z nich je to zejména čočka, cizrna, hrách, fazole, žito, ječmen, oves a pšenice.

Nedostatek železa se může projevit zvýšenou únavou, závratěmi, špatným soustředěním, bledostí pleti, problémy s výkonností a dušností. Málo železa v organismu může ovlivnit i stav nehtů a pleti. Při nedostatku železa v těle je potřeba brát zřetel i na kombinace, ve kterých se železo konzumuje, ať již je to v přirozené formě či tabletách. Uvádí se, že nižší vstřebávání železa způsobuje například současné užití vápníku, vlákniny, kávy nebo čaje. Z tohoto pohledu je lepší k jídlu popíjet vodu nebo ovocnou šťávu s obsahem vitaminu C, který naopak vstřebatelnost železa podporuje.





Váha v těhotenství Váha v těhotenství

Snad každá řeší svou váhu, a to i v období těhotenství, kdy se očekává její nárůst. Každá nastávající maminka by měla přibrat zhruba 12 až 15 kg, které se rozloží do všech devíti měsíců. Největší nárůst očekávejte ve druhé třetině těhotenství.

Omega-3 mastné kyseliny během těhotenství Omega-3 mastné kyseliny během těhotenství

Omega-3 mastné kyseliny jsou velmi důležitými látkami, které si bohužel lidské tělo neumí samo vyrobit, musí je proto přijímat v potravě. Jejich vyvážené množství je důležité nejen v běžném...

Vitamínové a minerální doplňky - kdy jsou potřeba Vitamínové a minerální doplňky - kdy jsou potřeba

Doplňky vitamínů a minerálů vládnou světu. Snad téměř každý z nás je dnes užívá. Hořčík, vápník, zinek, vitamíny B, C, D - můžete je užívat buď jako komplex, kdy si stačí vzít jednu tabletu denně...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka