facebook
Dobré dopoledne, je neděle 2.6.2024 a svátek slaví Tamara

Omega-3 mastné kyseliny během těhotenství


Ilustrační fotografie

Omega-3 mastné kyseliny jsou velmi důležitými látkami, které si bohužel lidské tělo neumí samo vyrobit, musí je proto přijímat v potravě. Jejich vyvážené množství je důležité nejen v běžném životě, ale samozřejmě také v těhotenství, zde snad ještě více. Vliv omega-3 mastných kyselin na vyvíjející se plod během těhotenství však začal být podrobně zkoumán relativně nedávno, teprve v 80. letech minulého století.

Omega-3 mastné kyseliny patří mezi tzv. nenasycené mastné kyseliny. Jejich „nenasycenost“ je dána chemickým složením molekuly. Někdy je můžeme nalézt pod souhrnnou zkratkou PUFA, popř. jsou označovány jako EPA (kyselina eikosapentaenová) a DHA (kyselina dokosahexaenová), což jsou nejen dva jazykolamy, ale také nejvýznamnější mastné kyseliny této skupiny. Určitě jste se s nimi již setkali jako s látkami, jež pomáhají předcházet onemocněním oběhového systému, např. pomocí snižování hladiny LDL, tedy „špatného“ cholesterolu.

Co zatím víme o vlivu omega-3 mastných kyselin na průběh těhotenství je především fakt, že pomáhají předcházet nízké porodní hmotnosti, děti matek, jež mají těchto mastných kyselin dostatek, jsou v průměru o přibližně 200 g těžší. Také prodlužují délku těhotenství, průměrně o 4-6 dní. Jsou velmi významné zejména pro vývoj mozku, zejména z hlediska psychomotorického vývoje a rozvoje vidění. Tyto aspekty vývoje ovlivňuje především DHA. Nejvíce omega-3 mastných kyselin matka předává plodu během posledního trimestru, čímž se snaží miminko připravit na rychlé a velké změny po narození. Samy rodičky mají po porodu velmi nízkou koncentraci těchto kyselin v krvi. Mateřské mléko navíc obsahuje velké množství omega-3 mastných kyselin, proto je vhodné zvýšit jejich příjem potravou.

Kde tedy tyto zázraky přírody získat? Obecně se omega-3 mastné kyseliny získávají především z mořských ryb. Vysoký obsah mají především ryby tučné, jako jsou makrela, losos nebo tuňák. Ideálně by měla mořské ryby těhotná či kojící matka konzumovat alespoň 2x týdně a čerstvé, což však v našich podmínkách není zcela jednoduché. Na trhu je množství potravinových doplňků, některé se dokonce řadí mezi funkční potraviny.





Draslík v těhotenství Draslík v těhotenství

Na rozdíl od dob minulých dnes stále častěji naše strava postrádá některé z potřebných minerálních látek, vitaminů a stopových prvků. V duchu uspěchané doby se je snažíme doplnit vybraným...

Hořčík v těhotenství Hořčík v těhotenství

Díky tomu, že současné stravování průměrné české populace stále postrádá větší pestrost a nabídku zdravých a čerstvých potravin, často dochází k deficitu některého minerálu či vitaminu.

Jak „zdravě“ přibrat během těhotenství? Jak „zdravě“ přibrat během těhotenství?

Říká se, že když je žena těhotná, měla by jíst „za dva“. Spousta budoucích maminek svého stavu využije a dopřeje si vše a v jakémkoliv množství. Pak má ale starost s poporodními kily navíc.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka