facebook
Příjemnou noc, je neděle 19.5.2024 a svátek slaví Zbyšek

Veganská strava v těhotenství


Ilustrační fotografie


Patří mezi vegany? Veganská strava, která neobsahuje žádné potraviny živočišného původu, nemusí pro budoucí maminku představovat žádný problém. Ačkoliv mnoho odborníků varovně zvedá prst a říká, že by se taková maminka měla nad svým stravováním zamyslet. Problém spočívá v tom, že vegani odmítají veškeré živočišné složky, mohou jim tam chybět některé pro tělo důležité látky - vitamíny či minerály - a poškodit tak své zdraví i zdraví miminka v bříšku.

Problematika veganské stravy

Jelikož člověk je přirozeně všežravec, může veganství vést k nedostatku aminokyselin nebo vitamínů. Dětem může způsobovat chudokrevnost nebo se odrazit v jejich růstu. Bílkoviny, tuky a sacharidy jsou pro tělo nezbytné. Vegani díky rostlinné stravě často přijímají příliš málo bílkovin a odráží se to na jejich zdraví. Naštěstí dnes už existují doplňky, které může vyzkoušet i budoucí maminka a také potraviny, kterými bílkoviny pohodlně doplníte.

Jak doplnit bílkoviny

Strava veganů se zakládá především na sacharidech a rostlinných tucích. Konzumují zejména oves, rýži, pšenici, ječmen, žito, jáhly, pohanku a další obiloviny či luštěniny. Jejich strava je rovněž bohatá na ovoce a zeleninu. V oblasti tuků konzumují ořechy a semena. Potravinou rostlinného původu, která je bohatá na bílkoviny, je sója. Samotné sojové boby představují spíše formu přílohy. Získává se z ní však tzv. sojové maso, tofu nebo sojové mléko.

Obzvlášť konzumace tofu se všem veganům doporučuje. Je totiž výborným zdrojem bílkovin. Můžete si ho dát k obědu i k večeři. Zakoupíte jej jako neochucené i naložené v různých bylinkových směsích nebo třeba uzené. V nabídce obchodů můžete vybírat i z různých rostlinných proteinů - jedná se třeba o rýžový protein s vysokým obsahem bílkovin.

Veganství tak nemusí představovat pro rodiče žádný problém. Byly sice provedeny studie, které poukazovaly na jeho problémovost, jejich závěry však nejsou ničím podložené.





Váha v těhotenství Váha v těhotenství

Snad každá řeší svou váhu, a to i v období těhotenství, kdy se očekává její nárůst. Každá nastávající maminka by měla přibrat zhruba 12 až 15 kg, které se rozloží do všech devíti měsíců. Největší nárůst očekávejte ve druhé třetině těhotenství.

Omega-3 mastné kyseliny během těhotenství Omega-3 mastné kyseliny během těhotenství

Omega-3 mastné kyseliny jsou velmi důležitými látkami, které si bohužel lidské tělo neumí samo vyrobit, musí je proto přijímat v potravě. Jejich vyvážené množství je důležité nejen v běžném...

Vitamínové a minerální doplňky - kdy jsou potřeba Vitamínové a minerální doplňky - kdy jsou potřeba

Doplňky vitamínů a minerálů vládnou světu. Snad téměř každý z nás je dnes užívá. Hořčík, vápník, zinek, vitamíny B, C, D - můžete je užívat buď jako komplex, kdy si stačí vzít jednu tabletu denně...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka