facebook
Dobré odpoledne, je neděle 19.5.2024 a svátek slaví Zbyšek

Proč budoucí maminka potřebuje dostatek vápníku


Ilustrační fotografie


Vápník je cenný minerál, který naše tělo potřebuje od mladí až do stáří. Vápník je součástí zubů a kostí, obíhá v krevní plazmě nebo pomáhá při přenosu živin buněčnými membránami. Podílí se na trávení a správném fungování metabolismu. V jakých potravinách ho najdete? A jaké je doporučená denní dávka pro budoucí maminky?

Co může způsobit nedostatek vápníku

Nedostatek vápníku vede ke špatnému stavu zubů a kostí. Může se projevit křečemi ve svalech, roztroušenou sklerózou. V těhotenství rovněž vede ke špatnému vývoji kostí a svalů u dítěte. Dále snižuje tvorbu mateřského mléka. Doporučená denní dávka je pro těhotnou ženu 1500 mg a pro kojící 2000 mg každý den. Dle průzkumů ženy v ČR přijímají vápníku nedostatečné množství. Naštěstí jeho deficit jde zjistit z krevních testů.

Zdroje vápníku ve stravě

Vápník se vstřebá tehdy, když vaše tělo má dostatek hořčíku a vitamínu D. Proto pokud si koupíte vápník jako doplněk stravy, je často doplněn i jinými minerály nebo vitamíny.

Vápník má většina lidí spojený s mléčnými výrobky. Najdete ho v mléce i v zakysaných produktech, které se doporučuje konzumovat i pro jejich příznivý dopad na střevní mikroflóru. Do svého jídelníčku tak zařaďte jogurtu, tvarohy, kefíry a můžete sáhnout i po tvrdých nezrajících sýrech.

Někteří lidé však trpí nesnášenlivostí laktózy a mléčné výrobky tedy musejí ze svého jídelníčku vyřadit. Rozhodně si ale nemusí z pohledu vápníku zoufat. Velké množství obsahuje mák, sezamové semínko nebo třeba mandle a další druhy ořechů. Ze zeleniny pak můžeme doporučit na vápník bohatý květák, kapustu nebo brokolici.

Vápník jako prevence před komplikacemi v těhotenství

Víte, že dostatek vápníku ve vašem těle může posloužit také jako prevence před některými komplikacemi, které vás jinak mohou v těhotenství potkat? Dokáže potlačit například předčasný porod, vysoký tlak nebo únavu či deprese. Příjem vápníku tedy rozhodně nepodceňujte. I pokud budete jíst každý den potraviny bohaté na vápník, nemusíte se obávat předávkování tímto minerálem.





Váha v těhotenství Váha v těhotenství

Snad každá řeší svou váhu, a to i v období těhotenství, kdy se očekává její nárůst. Každá nastávající maminka by měla přibrat zhruba 12 až 15 kg, které se rozloží do všech devíti měsíců. Největší nárůst očekávejte ve druhé třetině těhotenství.

Omega-3 mastné kyseliny během těhotenství Omega-3 mastné kyseliny během těhotenství

Omega-3 mastné kyseliny jsou velmi důležitými látkami, které si bohužel lidské tělo neumí samo vyrobit, musí je proto přijímat v potravě. Jejich vyvážené množství je důležité nejen v běžném...

Vitamínové a minerální doplňky - kdy jsou potřeba Vitamínové a minerální doplňky - kdy jsou potřeba

Doplňky vitamínů a minerálů vládnou světu. Snad téměř každý z nás je dnes užívá. Hořčík, vápník, zinek, vitamíny B, C, D - můžete je užívat buď jako komplex, kdy si stačí vzít jednu tabletu denně...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka