facebook
Příjemnou noc, je neděle 19.5.2024 a svátek slaví Zbyšek

Podvýživa v těhotenství


Ilustrační fotografie


Dlouhodobý trend motivuje ženy, aby byly stále štíhlé. V mnohých případech se však nejedná o zdravou štíhlost ale o nezdravou podvýživu. Ta může být příčinou mnohých problémů, které mohou být i důvodem toho, že se ženě nedaří otěhotnět. Příliš nízká hmotnost může mít za následek nepravidelný popřípadě žádný menstruační cyklus s absencí ovulace. A bez toho opravdu otěhotnět nelze.

Jestliže se žena v takovém stavu přeci jen chystá otěhotnět, zejména za pomoci hormonální léčby, kterou nastartuje menstruační cyklus, měla by zároveň dbát na zdravou životosprávu. Podvýživa v těhotenství totiž představuje vyšší riziko potratu anebo následně může mít žena problémy s kojením. Základním ukazatelem podvýživy je přitom tzv. Body Mass Index, který podle poměru výšky a váhy určí, zda je hmotnost ženy optimální či nikoli.

Samozřejmě to neznamená, že by žena musela jíst před otěhotněním a následně v těhotenství za dva. Ale její strava by měla být velice pestrá a vyvážená a případné jedno či dvě kila navíc jedině prospějí. Zejména v období prvního trimestru, kdy dochází k vývoji všech důležitých orgánů, je nezbytné, aby měl plod z čeho čerpat. Což v případě podvyživené těhotné ženy dost dobře nelze. V prvním trimestru tak může podvýživa ženy dát základ nízké porodní hmotnosti miminka a zároveň ovlivnit vývoj plodu.

Ve druhém a třetím trimestru pak hrozí riziko anemie z nedostatku železa, nedostatečný vývoj plodu a předčasný porod. Po narození se může miminko potýkat s problémy centrální nervové soustavy, vysokým krevním tlakem, paradoxně obezitou a onemocněním srdce.

Mnohé ženy, které mají problémy s podvýživou, často bojují se svojí psychikou, což může přetrvávat i v době těhotenství. Taková nastávající maminka se stále kontroluje, co jí a kolik přibrala na hmotnosti. V takovém případě je nezbytné co nejrychleji vyhledat odbornou pomoc zejména psychologa a výživového poradce, aby se daný stav bezodkladně napravil.





Váha v těhotenství Váha v těhotenství

Snad každá řeší svou váhu, a to i v období těhotenství, kdy se očekává její nárůst. Každá nastávající maminka by měla přibrat zhruba 12 až 15 kg, které se rozloží do všech devíti měsíců. Největší nárůst očekávejte ve druhé třetině těhotenství.

Omega-3 mastné kyseliny během těhotenství Omega-3 mastné kyseliny během těhotenství

Omega-3 mastné kyseliny jsou velmi důležitými látkami, které si bohužel lidské tělo neumí samo vyrobit, musí je proto přijímat v potravě. Jejich vyvážené množství je důležité nejen v běžném...

Vitamínové a minerální doplňky - kdy jsou potřeba Vitamínové a minerální doplňky - kdy jsou potřeba

Doplňky vitamínů a minerálů vládnou světu. Snad téměř každý z nás je dnes užívá. Hořčík, vápník, zinek, vitamíny B, C, D - můžete je užívat buď jako komplex, kdy si stačí vzít jednu tabletu denně...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka