facebook
Dobré odpoledne, je neděle 19.5.2024 a svátek slaví Zbyšek

Jaké sýry (ne)jíst v těhotenství


Ilustrační fotografie


Sýry jsou kvalitním zdrojem vápníku a bílkovin. Obě tyto složky naše tělo potřebuje. Jak ale přizpůsobit svůj jídelníček v těhotenství a jaké sýry z něj na oněch 9 měsíců (nebo i na delší dobu) vyřadit? Jestliže jste i před otěhotněním sýry bez problémů konzumovala, od některých z nich ustupovat nemusíte. Pokud jste je ale dosud nejedla, začínejte na velmi malém množství sýru denně nebo se zaměřte na jiný zdroj vápníku ve svém jídelníčku.


Význam vápníku pro maminku i miminko


Vápník je v těhotenství velmi důležitý a jeho příjem byste rozhodně neměla zanedbávat. I pokud budete brát výživový doplněk s vápníkem, nevstřebá se vám tak dobře jako právě vápník získaný přirozeně z potravin. Nedostatek vápníku u těhotných žen vede ke vzniku zubního kazu nebo k osteoporóze. Ohrožuje také správný vývoj kostí a chrupu u miminka. Vápník byste tedy neměla podceňovat - ani v těhotenství a ani v mateřství.


Jaké sýry raději ne


Je známo, že by těhotné ženy neměly jíst plísňové sýry. Ty totiž mohou představovat živnou půdu pro různé bakterie, například pro listerii. Ta může způsobit závažné onemocnění, které dokáže vyvodit až potrat.

Plísňové sýry jíst můžete, ale v minimálním množství. Sýry mohou totiž dále produkovat mykotoxiny. Tyto jedy se však objevují i v ořeších, pečivu, marmeládě nebo ve zkaženém ovoci. Pro běžného člověka nejsou tak nebezpečné jako pro těhotnou ženu. Při konzumaci těchto potravin se mějte v těhotenství na pozoru. Pokud si tedy dáte kousek nivy či hermelínu, tak vás to nezabije. Tyto sýry byste ale určitě neměla vyhledávat.

Nevhodné jsou tedy všechny typy zrajících sýrů, ať už jsou vyrobené z kravského nebo kozího mléka. Nedoporučují se také měkké nepasterizované sýry. Kvůli vysokému obsahu soli je vhodné z jídelníčku vyloučit i balkánský sýr.


Jaké sýry určitě ano


V těhotenství se můžete zaměřit na tvrdé sýry, ať už přírodní či uzené. Mezi ty nejznámější patří eidam, ementál, gouda, parmazán nebo pecorino. Zakázaná není ani lučina, mozzarella, ricotta nebo tvaroh. S ohledem na svou linii si vybírejte spíše sýry s nižším obsahem tuku - do 30 % - které zároveň obsahují i více bílkovin.

Vhodná je v těhotenství konzumace brynzy, která obsahuje značné množství prospěšných mléčných bakterií nebo také kyselinu listovou. Dejte si však pozor, aby brynza byla vyrobena z pasterizovaného mléka. Jestliže bude nepasterizovaná, tak se jí raději vyhněte, protože pro vás představuje potenciální riziko.





Váha v těhotenství Váha v těhotenství

Snad každá řeší svou váhu, a to i v období těhotenství, kdy se očekává její nárůst. Každá nastávající maminka by měla přibrat zhruba 12 až 15 kg, které se rozloží do všech devíti měsíců. Největší nárůst očekávejte ve druhé třetině těhotenství.

Omega-3 mastné kyseliny během těhotenství Omega-3 mastné kyseliny během těhotenství

Omega-3 mastné kyseliny jsou velmi důležitými látkami, které si bohužel lidské tělo neumí samo vyrobit, musí je proto přijímat v potravě. Jejich vyvážené množství je důležité nejen v běžném...

Vitamínové a minerální doplňky - kdy jsou potřeba Vitamínové a minerální doplňky - kdy jsou potřeba

Doplňky vitamínů a minerálů vládnou světu. Snad téměř každý z nás je dnes užívá. Hořčík, vápník, zinek, vitamíny B, C, D - můžete je užívat buď jako komplex, kdy si stačí vzít jednu tabletu denně...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka