Aftózní stomatitida je onemocnění, které trápí mnohé z nás. Jedná se o zánět dutiny ústní, který se projevuje primárně objevením puchýřku, který se změní po stržení v erozi sliznice dutiny ústní. Spodina této eroze je kryta slabou vrstvičkou fibrinu, tedy vaziva. V okolí této eroze můžeme pozorovat zarudlý lem.
Toto onemocnění je časté a velmi bolestivé. Ve většině případů tzv. recidivuje, což znamená, že opakovaně se opakovaně vrací a odeznívá. Bohužel v dnešní době není etiologie (příčina vzniku) aftózní stomatitidy doposud známa. Přestože nejvíce postiženou skupinou bývají mladí lidé, tak velmi často vznikají opakovaně afty u těhotných žen a také u kojenců, kde mohou nadělat vcelku dost škody, jelikož je ohrožena správná výživa dítěte.
V případě, že jde o nekomplikovaný průběh onemocnění, vystačíme si se symptomatickou léčbou (snížení bolesti, urychlení hojení postiženého místa, případně omezení rozvoje sekundární infekce). Existuje celá řada přípravků, které lze při aftózní stomatitidě s úspěchem podávat (např. asi nejznámější Tantum Verde, dále různé druhy gelů nebo spray). Vhodné je léčbu doplnit i podáváním vitamínu B (nejlépe pestrou stravou, ale existují i různé doplňky stravy, např. B-komplex a podobné).
Za předpokladu, že dojde ke komplikacím u aftózní stomatitidy, je potřeba navštívit lékaře (příp. pediatra), jelikož některé komplikace mohou ohrozit správný příjem potravy, případně mohou jiná závažná onemocnění (opar) být nesprávně interpretovány jako aftózní stomatitida.
Dojde-li k onemocnění dítěte, je potřeba zajistit příjem kvalitní a vyvážené stravy, která je podávána v kašovité formě, vlažnou. Tekutinu také po menších dávkách, chladnější a pokud možno nekyselé. Veškerou stravu je dobré podávat po lžičkách a především hlídat optimální dodávky tekutin. Podstatné ovšem je, že dítě by nemělo kousat potravu, nemělo by jíst ani pít nic horkého a taktéž se vyvarovat kyselým potravinám.
Aftózní stomatitidě nelze úplně předcházet, ale můžeme snížit riziko její rozvoje – na příklad je dobré dbát na základní hygienu ve smyslu – spadne-li dítěti např. dudlík na zem, tak je potřeba jej omýt vodu a teprve potom ho vrátit dítěti do úst. Dále je potřeba dbát na to, aby lidé s afty nepřicházely do přímého kontaktu s dítětem, tím je myšleno např. rodinný polibek, apod.
|
Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne...
Herpangína se řadí mezi infekční enantémová (eflorescence = výkvět vřídků na sliznici) onemocnění způsobené virem Coxsackie A nebo B. Tento virus je přenášen fekálně-orální...
Dědičné poruchy imunity také nazývány primární imunodeficience se rozvíjí jako následek genových mutací. Nejprve bychom si měli charakterizovat termín imunodeficience.
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.