facebook
Dobrý večer, je sobota 18.5.2024 a svátek slaví Ivo

Vrozené vývojové vady – rozštěpy obličeje a patra


Ilustrační fotografie


Rozštěpy patří mezi nejtypičtější vývojové vady s vysokým výskytem. Existují dokonce speciální registry rodin, u kterých se vyskytly rozštěpové vady. Je to z toho důvodu, aby na to byl brán zvýšený zřetel a v případě nutnosti byla zahájena co nejdříve náprava daného druhu rozštěpové vady.

Rozštěpové vady obecně dělíme na přední a zadní. Hranici mezi předními a zadními rozštěpovými vadami představuje tzv. foramen incisivum (otvor ve střední čáře v přední části tvrdého patra) a poté se určují vady před a za foramen incisivum. V případě předních rozštěpových vad, kdy je postižen buď pouze horní ret, nebo spolu se rtem i část horní čelisti (pozn.: součástí horní čelisti je i část patra). Velmi výrazně bývá ovlivněn jednak vzhled dítěte a dále není zabezpečen dostatečný sací reflex, což činí kojení obtížnějším a často to vede postupem času k podvýživě dítěte. Druhou skupinou jsou zadní rozštěpové vady, které zahrnují rozštěp uvuly (tzv. patrový čípek), případně společně s uvulou i část patra. Samozřejmě rozštěpové vady mohou být i kombinované.

Přední rozštěpové vady tedy zahrnují horní ret a část horní čelisti. Tyto defekty mohou být jednostranné nebo oboustranné a vyskytují se ve větší míře u chlapců. Co se týče četnosti, tak se vyskytují přibližně u 1 na 1000 porodů.

Zadní rozštěpové vady se vyskytují přibližně u 1 na 2500 porodů a jsou častější u dívek. Kombinované rozštěpové vady patří mezi nejtěžší, ale i u nich je možná reparace.

Většina rozštěpových vad vzniká účinkem kombinace spousty faktorů, některé z nich mohou mít i dědičnou povahu (z toho důvodu existují registry rodin) a některé mohou vzniknout na základě úplně jiných faktorů, k těm patří například užívání různých léčiv (některé kortikoidy, antiepileptika, antidiabetika, antibiotika,…) v průběhu těhotenství. Příčinou může být i nadbytek vitamínu A a D, zarděnky, toxoplasmóza (parazitární onemocnění, nositelkami jsou kočky, rentgenové záření, drogy, organická rozpouštědla a jiné škodlivé faktory = teratogeny.

Rozštěpové vady obličeje a patra se léčí chirurgicky a podle toho, jak brzy jsou operovány, tím lepší je regenerace tkání. Dříve se operovalo ve 3. měsíci po narození, dnes je možný chirurgický zásah hned po narození. Ovšem stále existují různorodé názory na danou problematiku. Dokonce se i uvažuje o tom, zda by nebylo lepší dítě operovat ještě před narozením (hlavní výhodou je vysoká regenerační schopnost a prakticky bez následků, tedy i bez drobných jizev vzniklých operací po narození), ale to je stále ještě hudbou budoucnosti.

Na konec se hodí vysvětlit terminologický výraz „cheilognathopalatoschisis“, jelikož se často vyskytuje v literatuře spjaté s rozštěpovými vadami obličeje. Tento termín je kombinací 4 slov: Cheilos = ret, gnathos = čelist, palatum = patro a schisis = rozdělení. Tedy uceleně to znamená rozštěp rtu, čelisti a patra.





Nekrotizující enterokolitida Nekrotizující enterokolitida

Nekrotizující enterokolitida je závažné, život ohrožující onemocnění novorozenců, jak již trochu napovídá název. Jde v podstatě o poruchu přizpůsobení se trávicího systému na život mimo...

Hexavakcína Hexavakcína

Očkování hexavakcínou chrání dítě před nebezpečnými nemocemi, jako je tetanus, záškrt, černý kašel, dětská obrna, hepatitida typu B a hemofilovými infekcemi. Hlavním účelem zařazení...

Kongenitální hypotyreóza Kongenitální hypotyreóza

Kongenitální hypotyreóza neboli vrozená porucha štítné žlázy ve smyslu snížené produkce hormonů je potenciálně nebezpečným onemocněním, které může vést k závažným a trvalým poškozením...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka