facebook
Dobré ráno, je neděle 2.6.2024 a svátek slaví Tamara

Syndrom náhlého úmrtí kojence


Ilustrační fotografie


Náhlá smrt kojence, v odborném světě známá pod zkratkou SIDS (z anglického sudden infant death syndrome), někdy také crib death, je záhadným a těžce vysvětlitelným fatálním onemocněním, které děsí již dlouhá pokolení maminek. Jde o stav, kdy je kojenec nalezen ležící bez známek života v postýlce, bez předchozích zdravotních potíží a navzdory pitvě je příčina neobjasnitelná. Četnost této příhody je cca 2%, v České republice tedy při současné plodnosti postihne 20-25 dětí ročně.

Zmínky o tomto onemocnění lze nalézt již v Bibli. Původně byly obviňovány matky, že dítě v nepozornosti během spánku zalehly a udusily, což vedlo např. v Prusku ke konci 18. století k zákazu spánku dětí pod 2 roky společně s rodiči, pod pohrůžkou vězení či tělesného trestu.

Za obecné faktory nutící k obezřetnosti jsou považovány chladné měsíce a mužské pohlaví dítěte, neboť dlouhodobým pozorováním bylo zjištěno, že se vyskytuje častěji u chlapečků, ve věku 2-5 měsíců a zejména v zimě. Důvod však opět není znám. Nebezpečí také může čekat na podvyživené a nedonošené děti.

V dnešní době, pokud je při pravidelných kontrolách kojence u lékaře nalezeno nějaké riziko, např. pokud se tento problém již někdy vyskytnul ať už přímo u dítěte nebo ve vzdálenější rodině, objeví se nějaké problémy s dýchacím traktem, nervovou soustavou či metabolismem, je dítě sledováno a v případě potřeby je zapůjčena speciální podložka, na které pak miminko spí. V okamžiku, kdy přestane na krátkou dobu dýchat, spustí se alarm. Ten většinou dítko probudí a „připomene mu“, že se má nadechnout, ale především přivolá rodiče.

A co můžete pro své miminko udělat doma sami?

Dávejte pozor, aby nespalo na příliš měkkém povrchu, aby se mu tvářička při případném otočení na bříško moc nezabořila. Také se snažte místnost příliš nevytápět a drobečka oblékat přiměřeně, stejně jako to nepřehánět s nejrůznějšími přikrývkami, polštářky a hračkami. Snažte se, aby děťátko leželo spíše na zádíčkách, polohu na bříšku omezte pouze na chvíle, kdy je pod dohledem, pokud toto uložení vyžaduje kupříkladu křikem. Miminko taktéž nevystavujte pasivnímu kouření.

Některé studie taktéž ukazují na fakt, že u takto malých dětí je vhodné použití dudlíku pro zamezení vzniku SIDS. Jednak podporuje polohu obličeje směrem od matrace, jednak je spánek dítěte mělčí a snáze se tak samo probudí při jakémkoliv nepříjemném pocitu. Na druhou stranu je pravda, že mohou zvyšovat riziko vzniku infekčních onemocnění.





Domácí zvíře ve společné domácnosti s novorozencem Domácí zvíře ve společné domácnosti s novorozencem

Lidé a zvířata, hlavně ta domácí jako je pes a kočka již neodmyslitelně patří k sobě. Naše domácí mazlíčky rozmazlujeme a děláme pro ně téměř první a poslední. Pokud si pořídíme zvíře již s odrostlejším dítětem, většinou nebývá problém.

Péče o vlasy miminka Péče o vlasy miminka

Miminka se již rodí s vlásky. Některá jich mají více a jiná méně. Po narození bývají ve vlasech miminek zbytky plodové vody a mázku. Hlavičku je možné po narození lehce otřít. V žádném...

Prořezávání zoubků Prořezávání zoubků

Prořezávání zoubků provází růst každého děťátka. Většinou jsou děti v tomto období podrážděné a neklidné. Setkávají se totiž s bolestí a neumějí se s ní vyrovnat. Proto častěji než obvykle...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka