facebook
Příjemnou noc, je neděle 19.5.2024 a svátek slaví Zbyšek

Televize v životě dítěte


Ilustrační fotografie


Většina rodičů se shodne na tom, že časté a pravidelné sledování televize není pro děti příliš vhodnou náplní jejich volného času. Mnohé maminky, které tráví čas na mateřské nebo rodičovské dovolené s dětmi však televizi využívají již od velmi útlého věku svých dětí k tomu, aby je zabavily a ony pak měly čas obstarat domácnost či uvařit. Televize je přitom pro děti velice chytlavá záležitost, neboť pravidelně se střídající obrazy motivují dítě k tomu, aby je neustále sledovalo.

Jestliže se sledování televize dětmi nechá dojít až příliš daleko, může se stát, že takové dítě bývá méně samostatné a neumí se zabavit jiným způsobem než právě sledováním televize a oblíbené pohádky. Problém může nastat i v tom, že takové děti bývají mnohem méně adaptabilní v sociálním prostředí mezi ostatními dětmi. Obtížněji se tak zapojují do kolektivu a mnohdy mívají i problémy s komunikací. Sledování televize totiž sice naučí dítě rozumět nejrůznějším slovům a situacím, ale nemotivuje je k mluvení. Dítě přeci televizi nic sdělovat nemusí, stačí zmáčknout ovladač a oblíbená pohádka je puštěna.

Uvádí se, že čas strávený u televize zejména v útlém dětském věku, dětem neprospívá. Nepodporuje jejich přirozený emoční a psychomotorický vývoj. Sezení před televizí představuje pro děti zcela pasivní činnost, což není dobré. Děti se potřebují rozvíjet a k tomu jsou zapotřebí kvalitní vnější podněty. Samozřejmě, že čas od času jim nějaká ta pohádka neuškodí. Ba naopak, rodiče mohou s dítětem rozebrat, co se jim na pohádce líbilo a co si z ní pamatují. Ale důležité je, aby se to nepřehánělo. Děti jsou totiž velice rychle učenlivé, ale naopak je velice těžké je od něčeho zavedeného odnaučit.

V poslední době se rovněž objevují alarmující statistiky, které upozorňují na stále přibývající počet dětí s nadváhou. Tomuto jevu přitom nahrává právě četné sledování a posedávání u televize. Děti by se přitom měly naopak hýbat, a to nejlépe na čerstvém vzduchu a nikoli vysedávat u televize. Málokterá domácnost je natolik striktní, že televizi nemá. Rodiče by proto měli zvažovat, kolik času nechají v životě svých dětí prostor pro televizi.





Moje dítě obětí šikany – jak situaci řešit? Moje dítě obětí šikany – jak situaci řešit?

Šikana dětí je téma, které se objevuje dnes a denně, a to především ve vzdělávacích institucích. Bohužel, fyzické či psychické týrání není pro naši společnost nic nového. Šikana na školách...

Máte neprůbojné dítě? Naučte ho bránit se! Máte neprůbojné dítě? Naučte ho bránit se!

Jsou různé typy dětí. Některé jsou živé a již od malička si dokáží prosadit svou. Některé jsou ale odjakživa tiché, hodné, neprůbojné a neustále všem ustupují. Pokud je vaše dítě spíše druhý případ, je...

Problematika sourozeneckých pozic Problematika sourozeneckých pozic

To, v jakém pořadí se děti rodí, může ovlivnit celý jejich budoucí život. Každá pozice má své klady a zápory a dítě se s nimi musí po svém vypořádat. Některé děti to zvládnou bez větších obtíží sami, jiní zase potřebují více pomoci a pochopení.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka