facebook
Dobrý večer, je sobota 18.5.2024 a svátek slaví Ivo

Afty u dětí


Ilustrační fotografie


Afty jsou nepříjemným onemocněním, které postihuje ústní sliznici. Obvykle se projevují jako drobné puchýřky, uvnitř kterých se nachází žlutobílá vrstva. Po stržení se červeně olemují. Příčiny aftů jsou opravdu velmi rozmanité. Afty se mohou objevit při nemoci, jako součást alergické reakce nebo po mechanickém podráždění tkáně v ústech. Přesná příčina vzniku těchto bolestivých vřídků dosud není známá.

Jak předcházet aftům

Jelikož nebyla objevena přesná příčina vzniku aftů, jen těžko jim zcela předejdete. Některé děti na ně trpí hodně, u jiných se neobjevují vůbec. Jelikož jsou součástí různých virových a bakteriálních infekcí, je důležité především v jarních a podzimních měsících upevňovat imunitu miminka a zbytečně jej nevystavovat vlivu nemocných lidí či jiných dětí. Pokud jste je vypozorovala v souvislosti s vyrážkou nebo dušností, může se jednat o alergii. Pozorně tedy prozkoumejte jídelníček vašeho miminka. V době zařazování příkrmů se nejčastěji jedná o alergie na určité druhy ovoce nebo zeleniny.

Afty jsou rovněž spojeny s nedostatkem vitamínů a minerálů. Mohou být projevem nedostatku vitamínu B, železa, zinku, vápníku nebo kyseliny listové. Snažte se tedy všechny tyto látky do těla úspěšně doplnit. Železo najdete v oříšcích, mase nebo v zelenině. Na vápník jsou zase bohaté mléčné výrobky. Jestliže kojíte, zaměřte se nejen na stravu miminka, ale i na svůj vlastní jídelníček.

Jak se léčí afty

Při léčbě aftů je nutné dodržovat hygienu ústní dutiny. Doporučujeme vyplachovat ústa odvary z bylinek - například z řepíku, heřmánku nebo ze šalvěje. Všechny tyto rostliny působí jako přírodní dezinfekce. Vyhněte se podávání kyselých a horkých potravin, které by mohly ústní dutinu a afty hodně dráždit. Z lékárenských přípravků pak můžeme doporučit dezinfekční roztok tantum verde nebo 2% roztok genciánové violeti. Při silném postižení úst afty je určitě dobré podávat dítěti pouze kaše a měkké potraviny - například ovesnou kaši, jogurty, tvarohy, banány a další potraviny podobné konzistence.

Pokud vaše dítě často trpí afty, určitě se obraťte na svého lékaře, který zváží možná vyšetření a rovněž vám poradí, jak se s afty vypořádat. Při běžné domácí léčbě by měly ustoupit do jednoho týdne.





Děti s atopickým ekzémem v zimě Děti s atopickým ekzémem v zimě

Zimní období je obecně považováno za zátěžové z pohledu ochrany a péče o pokožku. Situace je o to horší, je-li pokožka citlivá nebo ještě více jestliže se kůže potýká s atopickým ekzémem.

Infekční mononukleóza – nemoc z líbání? Infekční mononukleóza – nemoc z líbání?

Infekční mononukleóza je, jak již název napovídá, infekční onemocnění způsobené nejčastěji virem Epsteina-Barrové, popř. cytomegalovirem. V České republice se jedná o relativně...

Růstové bolesti Růstové bolesti

Typické růstové bolesti se vyskytují u jinak zdravých dětí během nočních hodin, bolest v obou dolních končetinách jim znemožňuje usnout či je ze spánku budí. Epizoda bolesti trvá nejčastěji...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka